Prezent na dzień chłopaka (najczęściej wybierany) może okazać się kwestią bardzo problematyczną w wielu przypadkach, ale na pewno nie wtedy, kiedy chłopak jest zapalonym czytelnikiem, a do tego lubi biografię i historię. “Rasputin” Douglasa Smitha to książka, którą powinien przeczytać każdy, kto interesuje się nie tylko samym życiorysem tej postaci, ale również historią Rosji i historią Europy XX wieku. Książka pełna jest zweryfikowanych na nowo informacji i wyników żmudnych badań autora, tworząc pełny obraz jednej z najważniejszych postaci w rosyjskiej historii.

Kim był Grigorij Rasputin?

Grigorij Jefimowicz Rasputin urodził się w drugiej połowie XIX wieku w rosyjskiej miejscowości Pokrowskoje. Do tej pory informacje na temat jego wczesnych lat były słabo znane lub też sfabrykowane przez jego wrogów, którzy pojawili się już w XX wieku. Autorowi udało się jednak dotrzeć do źródeł, dzięki którym odtworzył dzieciństwo i młodość człowieka, który miał przyczynić się do upadku dynastii Romanowów. Już za młodu Rasputin miał reputację kobieciarza, złodzieja i człowieka skłonnego do alkoholu, ale w jego życiu doszło do przełomu. Kiedy zmarł jego pierworodny syn Rasputin rozpoczął wędrówkę po klasztorach i pustelniach, stając się jednym z popularnych w Rosji na przełomie XIX i XX wieku “starców”. Szybko zdobył poparcie i protekcję wyższych warstw społecznych w Rosji, ale dopiero wizyta na dworze cara rozpoczęła nową erę w jego życiu.

Bliski przyjaciel cara i carycy

W 1905 Grigorij Rasputin został po raz pierwszy zaprezentowany na dworze carskim. Jego prostackie zachowanie, brak manier i umiejętności posługiwania się sztućcami zeszły na drugi plan. Prosty człowiek, który cytował ustępy ze świętych tekstów i manipulował carską rodziną tak, aby wierzyła, że potrafi przepowiadać przyszłość, szybko miał w garści Aleksandrę i Mikołaja. Na przestrzeni lat wizyty Rasputina u cara i carycy stały się stałym elementem programu. Mówiono o orgiach i o tym, że caryca mająca romans z manipulantem decyduje o losach Rosji. Rasputin miał w kraju coraz więcej wrogów, tym bardziej że w dobie pierwszej wojny światowej miał coraz więcej do powiedzenia w kwestiach, o których powinien decydować car i jego generałowie. Zamach na Rasputina tylko o rok poprzedził rewolucję bolszewicką i zmiany, po których Rosja już nigdy nie miała być taka sama.